Palvelu Suomen evankelis-luterilaisen kirkon
työntekijöille ja toimijoille

Kehitysvammaistyön papit ja diakonit

Kehitysvammaistyön papit:

Etelä-Häme

Jenni Jaakonsaari
Vapaudenkatu 6
12110 Lahti
044 7191522
jenni.jaakonsaari@evl.fi

Pirkanmaa

Pirjo Tuiskunen
Pitkäniementie 11
33380 Nokia
0505059073
pirjo.tuiskunen@evl.fi

Kainuu

Taina-Maija Miettinen
Kajaanin seurakunta
Linnankatu 12
87100 Kajaani
044- 7444 121
taina-maija.miettinen@evl.fi

Keski-Suomi

Maarit Nuopponen
Pajakatu 9
44200 Suolahti
045-6575715
maarit.nuopponen@evl.fi

Lappi

Terhi Ämmälä
vt. Lapin seurakuntien kehitysvammaistyön pappi
Rovaniemen seurakuntakeskus, erityispalvelut
Rauhankatu 70
96100 Rovaniemi
040-5807048
terhi.ammala@evl.fi

Uusimaa

Tiina Peippo
ETEVA
Järvenpääntie 640Y
04400 Järvenpää
0403047868
tiina.peippo@eteva.fi

Sanna Ylä-Jussila
ETEVA
Karhukuja1
04600 Mäntsälä
0403047834
sanna.yla-jussila@eteva.fi

sijaisena 30.6.2019 asti
Päivi Säämänen
ETEVA
Karhukuja1
04600 Mäntsälä
0403047834
paivi.saamanen@eteva.fi

Rinnekoti, Espoo

Sairaalapappi Tarja Mikkola

Vaalijalan kuntayhtymä
Etelä-Savo

Sanna Hynninen
Nenonpellontie 40
76940 Nenonpelto
0503899215
sanna.hynninen@vaalijala.fi

sijaisena  29.1.-8.12.2018
Rauni Tarvonen
0503899215
rauni.tarvonen@vaalijala.fi

Pohjois-Savo

Matti Pehkonen
Nenonpellontie 40
76940 Nenonpelto
050 5580204
matti.pehkonen@evl.fi

Kymenlaakso ja Etelä-Karjala

Tero Kajander
Kalevantie 14
45370 Valkeala
0400 880218
tero.kajander@evl.fi

Oulu, Kempele, Tyrnävä, Muhos ja Liminka

31.12.2019 asti
Risto Tabell
Oulun seurakuntayhtymä
Isokatu 17
PL 122
90101 Oulu
040-579 7805
risto.tabell@evl.fi

Pohjois-Pohjanmaa

Hanna Fähnrich
Isokatu 17
PL 122
90101 Oulu
hanna.fahnrich@evl.fi

Etelä- ja Keski-Pohjanmaa
Isonkyrön, Kokkolan ja Järvi-Pohjanmaan rovastikunnat

Tuire Wuorijärvi
Eskoontie 47
60280 Seinäjoki
050 4746886
tuire.wuorijarvi@eskoo.fi

Etelä-Pohjanmaa 50% 31.5.2020 asti
Kauhajoen rovastikunta, Eskoo

Leena Luokkamäki
Eskoontie 47
60280 Seinäjoki
0400 262 575
leena.luokkamaki@eskoo.fi

Etelä-Pohjanmaa 50% 31.5.2020 asti
Etelä-Pohjanmaan rovastikunta, Eskoo

Marja-Liisa Latvatalo
Eskoontie 47
60280 Seinäjoki
050 474 6775
marja-liisa.latvatalo@eskoo.fi

Pohjois-Karjala

Minna Snellman
Honkalampi-keskus
Ylämyllyntie 94
80400 Ylämylly
p. 050 3877786
minna.snellman@evl.fi
minna.snellman@siunsote.fi

Varsinais-Suomi

Pertti Arola
Myllyojantie 2
21520 Naskarla
puh. 050-570 2656
pertti.arola@evl.fi

Porvoon hiippakunta

Claus Terlinden
Eteläranta 8
00130 Helsinki
claus.terlinden@evl.fi

Satakunta

Riikka Hakkarainen
Ulvilan seurakunta
Pappilantie 7 A
28400 Ulvila
044 735 0616
riikka.hakkarainen@evl.fi

Helsingin seurakuntayhtymä

Heli Ojalehto
Kolmas linja 22 B
00530 Helsinki
puh. 050-3801060

DIAKONIT:

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä

Tarja Muurinen
Diakoniakeskus
Puutarhakatu 22
20100 Turku
040- 3417280
tarja.muurinen@evl.fi

Tampereen seurakuntayhtymä
näkö- ja kehitysvammaistyö

Minna Ågrén
Diakonia ja yhteiskuntavastuu
Näsinlinnankatu 26
PL 226
33101 Tampere
0408048106
minna.agren@evl.fi

Tampereen seurakuntayhtymä
pienryhmärippikoulut

Mari Tuominen
PL 226
33101 Tampere
050-5351139
mari.tuominen@evl.fi

Jyväskylä

Mari Tyynelä
Tellervonkatu 5
40100 Jyväskylä
050 5497028
mari.tyynela@evl.fi

Oulun seurakuntayhtymä

Christa Moilanen-Hyttinen
Isokatu 17
90100 Oulu
040-5156935
christa.moilanen@evl.fi

Vantaan seurakuntayhtymä

Kristiina Tuohimaa-Salminen
Unikkotie 5aA
01300 Vantaa
050 433 4232
kristiina.tuohimaa-salminen@evl.fi

Espoon seurakuntayhtymä

Minna Kovalainen
Kirkkokatu 1
02770 Espoo
p. 040 513 0854
minna.kovalainen@evl.fi


Tämän sivun lyhytosoite:

Palaute sivun ylläpitäjälle

Kiitos palautteesta!

Sulje
Palautteen aihe Palautetta tästä sivusta Yleinen palaute Lähettämällä palautteen hyväksyn tietojeni käsittelyn Palaute Nimi Sähköpostiosoite Haluan että minuun otetaan yhteyttä
Muistathan antaa sähköpostiosoitteesi, jos haluat vastauksen!
Eteläranta 8, PL 210 00131 Helsinki | Vaihde (09) 1802 1 | Kartta | Tietosuoja | Evästeet | Palaute