Palvelu Suomen evankelis-luterilaisen kirkon
työntekijöille ja toimijoille

KirTEKO 2017 -työelämän kehittäjät

Kolme finalistia:

Lappeenrannan seurakuntayhtymä: Avoimen, luottamuksellisen ja sopimuksiin pohjautuvan toimintaympäristön luominen strategia ja henkilöstöohjelma päivittämällä. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Jussi Korpinen, jussi.korpinen(at)evl.fi


Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä: Sovunrakentamiseen perustuvan työyhteisökulttuurin rakentaminen varhaisen tuen osana. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Tekla Määttänen, tekla.maattanen(at)evl.fi



Haminan seurakunta: Työyhteisön kehittäminen ja yhteisen strategian laatiminen voimauttavan valokuvauksen keinoja hyödyntäen. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Tarja Partanen, tarja.partanen(at)evl.fi



Muut upeat työelämän kehittäjät:

Janakkalan rovastikunta: Omaisia ja seurakuntaa palvelevan hautauksen palvelupolun rakentaminen kartoittamalla Janakkalan rovastikuntien seurakuntien prosessit kuolemasta hautaan. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Päivi Jokinen, paivi.jokinen(at)evl.fi ja Arja Virtanen, arja.virtanen(at)evl.fi

Kangasalan seurakunta: Perehdyttämisen prosessin strukturointi ja dokumentointi askeleena organisaation hiljaisen tiedon näkyväksi tekemistä ja jakamista. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Sari Lehtinen, sari.lehtinen(at)evl.fi

Meilahden seurakunta/Helsingin seurakuntayhtymä: Toimintatapojen johdonmukainen uudistaminen ja kehittäminen vuodesta 2008 lähtien; mm. moniammatillisen tiimi- ja vastuuryhmärakenteen käyttöön ottaminen, moduulityöaikamallin ensimmäinen kokeiluseurakunta, luotu uusi vapaaehtoistoiminnan johtamis- ja koordinointivastuumalli. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Hannu Ronimus, hannu.ronimus(at)evl.fi

Oulun seurakuntayhtymä: Työkykyä ja terveyttä edistävä työyhteisö päivittämällä henkilöstöstrategia ja henkilöstösuunnitelma vastaamaan laajentuneen srky:n haasteita ja tarpeita. Katso mistä lähdettiin liikkeelle ja mitä saatiin aikaan. Katso myös animaatio: Oulun seurakuntayhtymä on henkilöstönsä hyvinvoinnista ja kehittämisestä huolehtiva työnantaja.

Lisätiedot: Seppo Pitkäaho, seppo.pitkaaho(at)evl.fi

Oulun seurakuntayhtymä: Vapaaehtoiset arkunkantajat –hanke. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Satu Kreivi-Palosaari, satu.kreivi-palosaari(at)evl.fi

Pudasjärven seurakunta: Yhteistyön kehittäminen ja yhdessä tekeminen; kaiken kansan joulupuuro. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Timo Liikanen, timo.liikanen(at)evl.fi

Tampereen seurakuntayhtymä: Seurakuntien Ruoka-apu-toiminnan kehittäminen; tavoitteena a) uutta intoa b) yhteistyökumppaneita c) lisää varoja d) näkyvyyttä e) työn tekemistä yhdessä seurakuntalaisten, luottamushenkilöiden ja työntekijöiden kesken. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Katariina Mylläri, katariina.myllari(at)evl.fi

Tuusulan seurakunta/Espoon hiippakunta: Oppisopimuskoulutuksen hyödyntämiseen kannustaminen. Katso mistä lähdettiin ja mitä saatiin aikaan

Lisätiedot: Marjut Helske, marjut.helske(at)evl.fi



Tämän sivun lyhytosoite:

Palaute sivun ylläpitäjälle

Kiitos palautteesta!

Sulje
Palautteen aihe Palautetta tästä sivusta Yleinen palaute Palaute Nimi Sähköpostiosoite Haluan että minuun otetaan yhteyttä
Muistathan antaa sähköpostiosoitteesi, jos haluat vastauksen!
Eteläranta 8, PL 210 00131 Helsinki | Vaihde (09) 1802 1 | Kartta Evästeet Palaute sivun ylläpitäjälle